Kas ir Via de Cristo
Via de Cristo... no spāņu valodas "Kristus ceļš"
Via de Cristo ir trīs dienu kurss, kas uzskata kristietību kā dzīvesveidu. Tā ir sīki strukturēta nometne, kas domāta lai stiprinātu un atjaunotu ticību kristiešos un caur viņiem, viņu ģimenes un draudzes, lai pozitīvi ietekmētu viņu vidi, kurā viņi dzīvo, strādā un atpūšas. Tas notiek sadarbībā lajiem ar garīdzniekiem, lai nestu atjaunošanos Baznīcai. Via de Cristo apzinās, ka Dieva ļaudīm ir daudz un dažādas garīgās dāvanas, tomēr Via de Cristo neidentificējas ar harizmātisko kustību. Via de Cristo ir kustība Baznīcā, kura mērķis ir stiprināt vietējo draudzi. Tas ir sadarbība starp lajiem un garīdzniekiem, lai palīdzētu draudzes sagatavot kristīgus vadītājus kalpošanā Kristum Baznīcā.
LELB Kapituls ir apstiprinājis Via de Cristo mācību programmu un iesaka to mūsu draudžu locekļiem.
Via de Cristo mērķis
Via de Cristo sirds un būtība ir Kristus evaņģēlijs – lai vestu kristiešus līdz pilnīgākai saprašanai par to, ko nozīmē dzīvot žēlastības dzīvi, kas dod jaunu spēku un vitalitāti viņu ticības dzīvi. Via de Cristo mērķis ir dot kristiešiem jaunu apziņu par savu misiju pasaulē kļūt par vadītājiem kristīgajai atjaunošanai, ka arī vēlēšanos dzīvot žēlastības dzīvi (lietojot visas žēlastības līdzekļus) kopā ar saviem brāļiem un māsām Kristū. Via de Cristo nepiedāvā neko jaunu – tikai vienkāršu metodi, caur kuru cilvēki var izdzīvot savu dzīvi, kas ir pildīta ar žēlastību.
Via de Cristo vēsture
Via de Cristo nometnes luterāņi ir pārņēmuši no Romas katoļu baznīcas kustības "Cursillo de Cristiandad" (t.i., Īsais kurss kristietībā). Cursillo sākumi meklējami kara postītajā Spānijā, Majorkas salā 1940. gadu beigās. Kurss bija veidots, lai sagatavotu laju vadītājus. Tas izdevās tik veiksmīgi, ka šis kurss sāka izplatīties pa visu pasauli. Cursillo pārnāca Amerikā 1950. gados un iesāka luterāņu starpā tad, kad grupu laju un garīdznieku piedzīvoja Cursillo nomenti 1971. gadā. Pirmās luterāņu nometnes Amerikas Savienotās Valstīs sākās 1972. gadā Aiovas un Floridas štatos.
Nosaukumu "Via de Cristo" pieņēma luterāņu kopiena 1986. gadā. Citu konfesiju starpā, kuri piedāvā līdzīgas nometnes ir Episkopāļi, Brāļu draudzes, Metodisti, and Presbiteriaņi ar nosaukumiem: Lielais Bankets, Kristus Ceļš, un Ceļš uz Emavu. Mūsu "mātes" kustība Indiānā noturēja savu pirmo nometni 1984. gada maijā.
Pirmā Via de Cristo nometne Latvijā notika Burtniekos 2002. gada augustā ar palīdzību no brāļiem un māsām no Indiānas Via de Cristo. Savukārt, 2006. gada augustā kopā ar Indiānas kopienu Latvijas Via de Cristo palīdzēja dibināt Zviedrījas Via de Cristo.
Kam vajadzētu piedalīties?
Kristītiem un iesvētītiem Latvijas evaņģēliski luteriskās Baznīcas draudžu locekļiem, kuri domā, ka viņu garīgajai dzīvei ir vajadzīgs stiprinājums; kuriem ir neatbildēti jautājumi par lūgšanu, studijām, dalīšanos ar savu ticību; kas saprot, ka būt kristietim nozīmē būt arī atbildīgam un kas vēlas, lai viņam būtu gan garīgais pamats, gan morālās rezerves, lai to izdzīvotu savā dzīvē. Tie, kuri vēlas nodot savas ikdienas dzīves Dievam.
Lai piedalītos nometnē Jums ir vajadzīgs sponsors, kas Jūs piesaka nometnei. Kandidātam ir jābūt kristītam un iesvētītam Latvijas evaņģēliski luteriskās Baznīcas (vai tās partnerbaznīcas) draudzes loceklim, un vismaz 21 gadu vecam. Ir lūgums, ka precētie pāri piedalās reizē (vienā gadā), un ka vīrs piedalās pirms sievas. Ja vēlaties sponsorēt tikai sievu, tad tas jāapstiprina sekretariātā ar īpašu mācītāja rekomendāciju.
Kas notiek nometnē?
Nometne sākas ceturtdienas vakarā un beidzas svētdienas vakarā. Nometnē ir iespēja pavadīt trīs aizņemtas, bet ļoti patīkamas dienas, kopā dzīvojot, studējot, daudz dziedot, lūdzot, pielūdzot un diskutējot. Diskusijas notiek par tēmām, par kurām runā mācītāji un laji. Katrai dienai ir sava tēma.
- Pirmā diena liek domāt par sevi – kur es esmu, kāds es esmu, lai es ieskatos sevī.
- Otrās dienas centrā ir Kristus un Viņa pāriplūstošā mīlestība un žēlastība pret mums; ka Viņš pieņem mūs tādus, kādi mēs esam, bet caur žēlastības līdzekļiem pārveido mūs.
- Trešā diena ir par pasauli un mūsu atbildību nest Kristus vēsti tajās vietās, kur dzīvojam, strādājam, studējām.
Runu centrā ir Dieva žēlastība, tās realitāte mūsu dzīvē, un kā dzīvot šo žēlastības dzīvi, sniedzot žēlastību citiem. Ik dienas ir iespēja piedalīties Svētā vakarēdiena svinēšanā, kā arī saprast Kristus patieso klātbūtni Viņa Miesā – citos ticīgajos.
Runu tēmas ir: Ideāli, Žēlastība, Laji, Žēlastība darbībā, Dievbijība, Studijas, Žēlastības līdzekļi, Apustuliskā darbība, Šķēršļi žēlastībai, Kristīgā kopiena darbībā, Pilnīga drošība Ceturtajā dienā.
Tāpēc, ka šī nometne ir domāta garīgai atjaunošanai, ir lūgums atstāt mobilos telefonus un citus eletroniski ierīces mājās, lai netraucētu sevi un citus.
Kas notiek pēc nometnes?
Jūs kā kandidāts varat Via de Cristo nometnē piedalīties tikai reizi mūžā. Bet tur iesēto Jums jāaudzē visu mūžu. Daži saka, ka tās ir trīs dienas, kas ilgst visu mūžu. Pēc nometnes aktivitātes tiek sauktas par Ceturto dienu. Tie, kas piedalās, Ceturtajā dienā tiek lūgti darīt divas lietas: 1) paplašināt savu iekšējo garīgo dzīvi caur studijām un piedalīšanos savas draudzes darbā; un, 2) kļūt par aktīvākiem kristiešiem savā ikdienas dzīvē.
Lai to sasniegtu, Ceturtās dienas kopiena piedāvā divus līdzekļus: Ultreya (sanāksmes, kurās satiekas plašākā kopiena, lai iedrošinātu viens otru un studētu), un Mazās grupas (mazas lūgšanas grupiņas, kas regulāri satiekas, lai palīdzētu viens otram savās vajadzībās pēc garīga izaugsmes un attīstības).
Dalība šajās divās aktivitātēs ir Via de Cristo neatņemama sastāvdaļa un tiek ļoti ieteikta, bet kā visas Via de Cristo aktivitātes, ir brīvprātīga.
Kopsavilkums
Mēs Jūs lūdzam saglabāt atvērtu prātu un sirdi, izdarot savu izvēli. Daudzi no tiem, kas ir piedalījušies, arī pirms tam nezināja, piedalīties vai nē. Tagad, kad viņi ir piedalījušies, viņi grib dalīties ar piedzīvoto Dieva dāvanu.
Vairāk informācijas varat lasīt "Bieži uzdotie jautājumi".